Jak spaluje naše tělo tuky - I
Jen tak a ne jinak se staneme štíhlými Proč se v Německu tak mnoho hovoří o dietách a odtučňovacích kúrách, je americkým expertům o štíhlosti nejasné.
V USA totiž blednou pojmy dieta a kalorie více a více od té doby, co jsou odhaleny mechanismy štíhlé linie. Vitaminy a jiné biolátky nejenom aktivně pobaví, udělají fit, uzdraví, ale zároveň zeštíhlují.
"Každý člověk se může stát na dlouho štíhlý docela bez diety," slibují noví odborníci na štíhlost, obzvláště na kalifornské vysoké škole - centru zdravotní revoluce.
Rozhodují o tom tři biochemické procesy v našem těle.
Nejprve se musí dostat tuk z tukových polštářů na břiše a hýždích do krve. Za druhé musí tuk z krve přejít do buněk a za třetí se musí tuk spálit v tělesné buňce.
Když jen jeden z těchto mechanismů není "ve své kůži", nikdy a vůbec nezeštíhlíme, a je docela jedno, kolik diet absolvujeme. U většiny obézních a s nadváhou jsou v adipocytech (tukových buňkách) uzavřeny triglyceridy (molekuly tuku) jako v bankovním trezoru. Nové a nové triglyceridy proudí nezadržitelně dovnitř a namačkají se do již bez tak naplněné ošklivě žluté buňky a žádná z molekul tuku nemá chuť opustit buňku. Je to osudné, protože tukové buňky mohou přijímat neomezené množství tuku. Tukové buňky obézního člověka jsou až 100krát větší než u štíhlých osob.
Mikroskopicky droboučké klíčky k otevření adipocytů mají totiž v prstech jen stresové hormony. Vždy při stresu potřebuje organismus novou energii, to jest tuk jako pohonnou látku. Proto jsou nadledvinky plně napěchovány surovinou pro produkci stresových hormonů - adrenalinu.
Tyto molekuly stresu jsou aktivní při hladu, tělesné činnosti, nízké hladině cukru nebo při každé formě stresu. Vyplaví se k tukovým buňkám a uvolní tam triglyceridy, které jsou napojeny a odtransportovány krevními bílkovinami, albuminy. Večer ve spánku je jen málo stresu a sotva nějaký pohyb, přesto jsou každou vteřinu tělesné buňky zásobovány pohonnými látkami. Příroda si proto opět vymyslela geniální nápad: růstový hormon. 70 minut po usnutí uvolňuje podvěsek mozkový v mezimozku mikroskopicky maličká množství růstového hormonu, noční stresový hormon, do krve. Molekuly hormonu otevřou tukové buňky a uvolní molekuly tuku, které mohou být použity pro tvorbu energie. Růstové hormony udržují zvířata ve volné přírodě štíhlá a fit. Starají se o to, aby tuk nemohl být na dlouho ukládán do buňky, ale využíván pro tvorbu energie. Z těchto důvodů jsou časně ráno ptáci, vysoká zvěř, zajíci, veverky a jiná zvířata nabiti energií. U našich dětí to není nic nového. Růstovému, nočnímu hormonu můžete poděkovat za to, že zůstanete hubenými a ráno výkonní. Kdybyste vzali podvěsek mozkový mezi palec a ukazováček a stiskli jej, vystříkla by jen voda a růstový hormon. Ostatních devět hormonů je obsaženo jen v minimální koncentraci. Zeštíhlující hormon je v přírodě tedy velmi cenný. Mnoho lidí s nadváhou a obézních má ale velmi nízké hodnoty růstového hormonu v krvi, protože jejich podvěsek mozkový není správně živen. Vlastní aktivní, totiž noční fáze odtučnění u nich neexistuje.
Američtí biochemici proto nabízejí zázračný tip: pozdě večer před ulehnutím ke spánku snězte jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže (asi 30 gramů) společně s citronem. Kdo není schopen kousat do citronu, může vypít šťávu (ale žádnou šťávu z obchodů!). Z této kombinace připravuje podvěsek mozkový celou noc růstový hormon a současně probouzí hormon ACTH (adrenokortikotropní hormon). Je produkován při ranním rozednívání, když podvěsek mozkový svou produkci růstového hormonu brzdí. Také ACTH je stresový hormon užírající tuky.