aneb Tajemství přítomného okamžiku         (Web je optimalizován pro prohlížeč Opera, Chrome)
tuková buňka

tuková buňka

Jak spaluje naše tělo tuky - I

Jen tak a ne jinak se staneme štíhlými Proč se v Německu tak mnoho hovoří o dietách a odtučňovacích kúrách, je americkým expertům o štíhlosti nejasné.
V USA totiž blednou pojmy dieta a kalorie více a více od té doby, co jsou odhaleny mechanismy štíhlé linie. Vitaminy a jiné biolátky nejenom aktivně pobaví, udělají fit, uzdraví, ale zároveň zeštíhlují.
"Každý člověk se může stát na dlouho štíhlý docela bez diety," slibují noví odborníci na štíhlost, obzvláště na kalifornské vysoké škole - centru zdravotní revoluce.
Rozhodují o tom tři biochemické procesy v našem těle.
Nejprve se musí dostat tuk z tukových polštářů na břiše a hýždích do krve. Za druhé musí tuk z krve přejít do buněk a za třetí se musí tuk spálit v tělesné buňce.
Když jen jeden z těchto mechanismů není "ve své kůži", nikdy a vůbec nezeštíhlíme, a je docela jedno, kolik diet absolvujeme. U většiny obézních a s nadváhou jsou v adipocytech (tukových buňkách) uzavřeny triglyceridy (molekuly tuku) jako v bankovním trezoru. Nové a nové triglyceridy proudí nezadržitelně dovnitř a namačkají se do již bez tak naplněné ošklivě žluté buňky a žádná z molekul tuku nemá chuť opustit buňku. Je to osudné, protože tukové buňky mohou přijímat neomezené množství tuku. Tukové buňky obézního člověka jsou až 100krát větší než u štíhlých osob.
Mikroskopicky droboučké klíčky k otevření adipocytů mají totiž v prstech jen stresové hormony. Vždy při stresu potřebuje organismus novou energii, to jest tuk jako pohonnou látku. Proto jsou nadledvinky plně napěchovány surovinou pro produkci stresových hormonů - adrenalinu.
Tyto molekuly stresu jsou aktivní při hladu, tělesné činnosti, nízké hladině cukru nebo při každé formě stresu. Vyplaví se k tukovým buňkám a uvolní tam triglyceridy, které jsou napojeny a odtransportovány krevními bílkovinami, albuminy. Večer ve spánku je jen málo stresu a sotva nějaký pohyb, přesto jsou každou vteřinu tělesné buňky zásobovány pohonnými látkami. Příroda si proto opět vymyslela geniální nápad: růstový hormon. 70 minut po usnutí uvolňuje podvěsek mozkový v mezimozku mikroskopicky maličká množství růstového hormonu, noční stresový hormon, do krve. Molekuly hormonu otevřou tukové buňky a uvolní molekuly tuku, které mohou být použity pro tvorbu energie. Růstové hormony udržují zvířata ve volné přírodě štíhlá a fit. Starají se o to, aby tuk nemohl být na dlouho ukládán do buňky, ale využíván pro tvorbu energie. Z těchto důvodů jsou časně ráno ptáci, vysoká zvěř, zajíci, veverky a jiná zvířata nabiti energií. U našich dětí to není nic nového. Růstovému, nočnímu hormonu můžete poděkovat za to, že zůstanete hubenými a ráno výkonní. Kdybyste vzali podvěsek mozkový mezi palec a ukazováček a stiskli jej, vystříkla by jen voda a růstový hormon. Ostatních devět hormonů je obsaženo jen v minimální koncentraci. Zeštíhlující hormon je v přírodě tedy velmi cenný. Mnoho lidí s nadváhou a obézních má ale velmi nízké hodnoty růstového hormonu v krvi, protože jejich podvěsek mozkový není správně živen. Vlastní aktivní, totiž noční fáze odtučnění u nich neexistuje.
Američtí biochemici proto nabízejí zázračný tip: pozdě večer před ulehnutím ke spánku snězte jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže (asi 30 gramů) společně s citronem. Kdo není schopen kousat do citronu, může vypít šťávu (ale žádnou šťávu z obchodů!). Z této kombinace připravuje podvěsek mozkový celou noc růstový hormon a současně probouzí hormon ACTH (adrenokortikotropní hormon). Je produkován při ranním rozednívání, když podvěsek mozkový svou produkci růstového hormonu brzdí. Také ACTH je stresový hormon užírající tuky.
Ilustrace mechanizmu fungování tukové buňky

Ilustrace mechanizmu fungování tukové buňky

Jak spaluje naše tělo tuky - II

Druhým stupněm na cestě k zeštíhlení je podpora vstupu tukových molekul cirkulujících v krvi do buněk. K tomu účelu má metabolismus zvláštního pověřence, totiž karnitin, kvazivitamin. Sedí na buněčné membráně, a když vidí plavat kolem molekulu tuku, uchopí ji a zavleče do nitra buňky k mitochondrii, kamnům buňky. Tam je tuk zhodnocen v sílu a vitalitu. Avšak pozor! Bez karnitinu a jiných substancí se tuk v buňce nikdy nespálí. Místo toho cirkuluje v nebezpečné koncentraci v krvi a můžeme si jenom nechat zdát o tom, že zeštíhlíme. Zatímco molekuly tuku díky karnitinu nyní šťastně přistály v tělesné buňce, musí být ještě spáleny. To se podaří jen tehdy, je-li přítomen topič, který zapaluje energetická kamna. Tento topič se jmenuje se tyroxin, je to hormon z naší štítné žlázy. Bez tyroxinu zůstanou kamna chladná. Lidé se sníženou funkcí štítné žlázy mají proto sklon k tloustnutí. Molekula tyroxinu je složena ze dvou třetin ze vzácného stopového prvku jódu a z jedné třetiny ze základního stavebního kamene tyrosinu, který je převážně v mase, rybách, drůbeži a nízkotučném sýru. Při dostatečných zásobách těchto surovin ve štítné žláze, produkuje tento orgán velikostí ořechu denně jednu setinu gramu tyroxinu. Ta vystačí k tomu, aby po dobu 24 hodin zapalovala všechna kamna v 70 bilionech buněk. Spojení stopového prvku a bílkoviny, stejně jako jeho jednoduchá struktura, způsobují lehkou zranitelnost molekul tyroxinu volnými radikály. Je atakována jako jedna z prvních substancí v krevní dráze. U mnoha lidí se podaří pouhým 20 % molekul tyroxinu vyplavených ze štítné žlázy proniknout do buněk. Lékaři proto velmi často mylně diagnostikují: "Vaše štítná žláza nepracuje bohužel správně." Ve skutečnosti funguje štítná žláza často lépe, ale její hormony jsou v krvi zničeny, a proto jsou koncentrace hormonů v krvi stále nízké.
Molekuly tyroxinu však mají speciálního ochránce- vitamin C. Když třikrát až pětkrát denně sníme čerstvé ovoce, zvýší se podstatně hladina vitaminu C v krvi a v tomto prostředí se volné radikály již necítí dobře. Neodváží se pak vůbec vstoupit do krve. Tak se dostanou citlivé molekuly tyroxinu do buněk a mohou konečně navodit proces spalování. Tip pro zeštíhlení: Vitamin C a tyrosin se ostatně podstatnou měrou podílejí na produkci všech stresových hormonů: Tyrosin jako součást a vitamin C jako šéf produkce. Užívejte mnoho cukrů, ale výhradně v jejich nejzdravější formě: ovoci, salátu, zelenině, bramborách, celozrnných produktech a neloupané rýži.
Zakázány jsou: normální chléb, těstoviny, loupaná rýže, cukr a všechny sladkostí a také sladké nápoje. Jsou povoleny: několik skrojků bagety, talíř salátu nebo koktejl z krabů. Tři až pětkrát denně jíst čerstvé ovoce a večer před uložením ke spánku jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže s citronem. Přísní vegetariáni mohou nahradit maso nízkotučným sýrem a sojovými produkty. Vegetariáni jsou i bez toho zřídka tlustí.

zdroj: Klaus Oberbeil - Fit s vitamíny
Vážení a milí návštěvníci, tyto stránky jsou živé a v nepřetržité výstavbě. Rubriky se doplňují, pravidelně a průběžně aktualizují. Moc rád se tu s vámi dělím o tajemství pohodového života v tomto přítomném okamžiku. A pokud jste i vy při sledování videa nebo četbě knihy, příspěvků, poslechu meditační hudby, či jen prohlídce autentických fotografií, zaznamenali hluboký vnitřní klid, objevili svůj nový životní prostor, stránky splnily svůj účel ... Právě jste zřejmě prošli jednou z mnoha bran tohoto světa pomíjivých forem. Nahlédli jste do světa neprojeveného čistého vědomí. Touto branou může být také ticho, stav bez myšlení, ale především -
 

tento přítomný okamžik

 
 
just for you and this moment - made by jan buka © 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one