aneb Tajemství přítomného okamžiku         (Web je optimalizován pro prohlížeč Opera, Chrome)
Opilá žena.jpg

Na ženy působí alkohol mnohem rychleji než na muže

Někoílik známých mýtů o pití alkoholu

Mýtus: Chcete vystřízlivět? Dejte si studenou sprchu

Opilcům se obvykle doporučuje, aby šli na čerstvý vzduch, dali si studenou sprchu, nebo horkou kávu. Jde údajně o zaručené recepty, jak rychleji vystřízlivět. Je to ovšem pouhá pověra, která se nezakládá na pravdě. Odbourat alkohol z těla dokáže jen čas.

Mýtus: Před pařbou se pořádně najezte a neopijete se

Nejspíš jste už také slyšeli někoho ze svých kamarádů přísahat před pitkou na lžíci sádla nebo oleje, která údajně zabrání opití. Tučné jídlo skutečně zpomalí vstřebávání alkoholu do krevního oběhu, ale rozhodně mu v tom nezabrání. Proto se nakonec opijete jako kdykoli jindy.

Mýtus: Alkohol zvyšuje sexuální touhu a schopnosti

I když je toto tvrzení obecně rozšířené, opět jde jen o pověru. "Navzdory obecnému přesvědčení alkohol sexuální výdrž nezvyšuje, ale naopak čím víc ho vypijete, tím menší bude schopnost těla reagovat na sexuální stimuly," říká praktická lékařka Anna Šmídová. "Jediné, v čem vám alkohol může pomoci, je odstranění mentálních zábran, ale vždy to bude na úkor sexuálního výkonu," dodává. U mužů způsobuje konzumace alkoholu poruchy erekce, u žen je pro změnu původcem nižší sexuální touhy. Takže prakticky budete sice připraveni k akci, ale nemusíte jí být schopni.

Mýtus: Dokud nebudu pít denně, nejsem alkoholik

Zdaleka ne všichni alkoholici pijí denně. "Mnoho z nich pije například pouze o víkendech, nebo nárazově tak, že dokáží měsíce abstinovat, a pak jsou dva týdny denně opilí," vysvětluje lékařka Šmídová. "Pro diagnostikování toho, zda je člověk alkoholik, jsou podstatná jiná kritéria než to, zda je denně opilý," dodává. Stejně tak se neutěšujte tím, že nejste alkoholici, pokud nepijete hned ráno. I když chuť na "ranní doušek" je pro mnoho alkoholiků typická, čas popíjení se může velmi lišit. Skutečnost, že ráno nemáte chuť na pivo či panáka tedy vůbec nic nevypovídá o vašem alkoholismu.

Mýtus: Pokud vaši rodiče nepili, alkoholismus vám nehrozí

Opět špatně. Největší procento alkoholiků představují potomci rodičů, kteří sami alkoholici nebyli, ani alkoholu nijak zvlášť neholdovali. To, že vaši rodiče měli k alkoholu rozumný vztah, vás tedy před alkoholismem rozhodně nezachrání.

Mýtus: Alkohol vás zahřeje

Alkohol pouze způsobí, že se budete cítit tepleji, protože krev rychleji proudí k povrchu kůže. Sám o sobě vás alkohol zcela jistě nezahřeje," vysvětluje lékařka Šmídová. Ve skutečnosti budete ztrácet tělesné teplo ještě mnohem rychleji právě v důsledku rychlejšího proudění krve pod povrchem kůže.

Mýtus: Když budete míchat nápoje, opijete se víc

Mixování nápojů, případně jejich střídaní v průběhu popíjení, nemá na míru opilosti žádný vliv. Tu způsobuje konzumace etylalkoholu a nikoli míchání drinků. Je tedy úplně jedno, kolik druhů nápojů v průběhu večera vypijete, podstatný je jejich obsah etylalkoholu.

Mýtus: Alkohol vám dodá energii

Alkohol není stimulant a energií vás skutečně nenabije. I když v malém množství může odstranit mentální zábrany a může se vám tak zdát, že vám pomáhá, účinky alkoholu jsou především tlumivé. Proto také opilci obvykle usínají s hlavou na stole. Alkohol zpomaluje myšlení, řeč, pohyby i reakce.

Mýtus: Stejně vážící muž a žena mohou vypít stejně

Tělesná hmotnost je pouze jedním, nikoli však jediným faktorem, který se podílí na alkoholové toleranci. Na ženy alkohol působí rychleji, protože jejich tělo je tvořeno větším procentem tuku než mužské. Navíc mají ženy méně enzymu zvaného dehydrogenáza, který odbourává alkohol. Odborníci také předpokládají, že se schopnost žen vstřebávat a odbourávat alkohol mění v průběhu menstruačního cyklu.

Alkoholické nápoje obsahují látku Ethanol

Jak působí Ethanol na lidský organismus?

Působení ethanolu závisí na tom, jak je organizmus zvyklý ho přijímat a jaká je celková tělesná váha, proto je jeho dávkování velice relativní. V malých dávkách ethanol krátkodobě způsobuje euforii a pocit uvolnění, ve větších pak deprese, ztrátu koordinace pohybů těla (působením na mozeček), sníženou vnímavost, prodloužení reakce a útlum rozumových schopností, případně i agresivitu. Mnohem významnější vliv na lidské tělo a psychiku má jeho metabolit, acetaldehyd, který v těle vzniká působením enzymu alkoholdehydrogenázy a který atakuje zejména proteiny obsahující thiolové skupiny (–SH). Teprve působením acetaldehyddehydrogenázy se acetaldehyd pomalu v těle odbourává až na neškodnou kyselinu octovou.

Zdroj : Wikipedia

Molekula Ethanolu - 3D - C2H5OH

Vážení a milí návštěvníci, tyto stránky jsou živé a v nepřetržité výstavbě. Rubriky se doplňují, pravidelně a průběžně aktualizují. Moc rád se tu s vámi dělím o tajemství pohodového života v tomto přítomném okamžiku. A pokud jste i vy při sledování videa nebo četbě knihy, příspěvků, poslechu meditační hudby, či jen prohlídce autentických fotografií, zaznamenali hluboký vnitřní klid, objevili svůj nový životní prostor, stránky splnily svůj účel ... Právě jste zřejmě prošli jednou z mnoha bran tohoto světa pomíjivých forem. Nahlédli jste do světa neprojeveného čistého vědomí. Touto branou může být také ticho, stav bez myšlení, ale především -
 

tento přítomný okamžik

 
 
just for you and this moment - made by jan buka © 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one