aneb Tajemství přítomného okamžiku         (Web je optimalizován pro prohlížeč Opera, Chrome)

Tajemstvím dlouhověkosti

napříč celým světem se ve své nové knize zabývá lékař Dan Buettner. Ve svém dlouhodobém výzkumu zkoumal oblasti, kde žijí skupiny lidí nadprůměrně dlouho. Nejdelší průměrnou délkou života se přitom pyšní obyvatelé čtyř regionů: oblast Barbagia na Sardinii, Okinawa v Japonsku, komunita Adventistů sedmého dne v Loma Linda v Kalifornii a oblast Nicoya v Kostarice. Sdělení o zdravém životním stylu je jednoduché, jasné a konzistentní. Místní lidé se navíc většinou vůbec nezabývají tím, jestli žijí zdravě, ale respektují stejný životní styl jako jejich předci," dodává lékař. Inspirujte se tipy na dlouhověkost, které ve spolupráci s Buettnerem sestavil magazín Forbes:

1. Hýbejte se

Nemusíte do svého denního rozvrhu nutně zapojit triatlon nebo gymnastický trénink. Nicméně Buettner zjistil, že lidé žijící v oblastech s nadprůměrnou délkou života jsou denně fyzicky aktivní. Pasou ovce, porážejí stromy starají se o domácí zvířata, pracují na poli, zahradách a sadech. Je samozřejmé, že jen velmi těžko dosáhnete stejného denního programu, jaký mají obyvatelé Sardinie nebo Kostariky. Pomůže vám ale, i pokud místo jízdy výtahem vyjdete schody nebo rezignujete na MHD a dojdete do práce pěšky.

2. Zmenšete své porce jídla

Ilustrační foto
Na japonském ostr. Okinawa, který je znám dlouhověkostí svých obyv., platí pravidlo "hara hachi bu." To znamená, že člověk nesní nikdy všechno jídlo, které má na talíři, a nikdy nedosáhne pocitu sytosti. Inspirujte se a nenakládejte si maximální porci, navíc by vám na talíři vždy mělo jídlo zbýt.

3. Vsaďte na rostlinnou stravu

Všechny regiony s mimořádnou délkou života mají jídelníček založený především na rostlinné stravě. Na Okinawě jsou populární brambory a tofu. Obyvatelé Sardinie preferují boby a zeleninu, kterou si sami vypěstují. Komunita Adventistů sedmého dne má jídelníček sestavený především z obilovin, ořechů a semen.

4. Pijte jen v omezené míře alkohol

Říká se, že lidé, kteří pijí zhruba dvě deci červ. vína denně žijí déle než ti, kteří nepijí vůbec. Podle Buettnera však není kladný vliv na zdraví spojen jen s červeným vínem, ale s množstvím alkoholu vůbec. Na Kostarice pijí střídmě třtinový rum na Okinawě tradiční saké.

5. Najděte smysl života

Pokud ráno vstáváte jen proto, že máte neodkladnou pracovní schůzku, je načase zamyslet se nad smyslem života. Všechny komunity s mimořádnou délkou života kladly důraz na smysl života a u žádné z nich jím nebyla práce.

6. Omezte stresovou zátěž

Adventisté 7. dne v Loma Lina v Kalifornii mají každý den vyhrazený čas na meditace. Nezáleží na tom, jestli jsou ve stresu nebo mají práci, ve stanovenou dobu zapomenou na povinnosti a věnují se sami sobě. Stejný rituál praktikují i obyvatelé Kostariky, kteří dodržují siestu.

7. Obraťte se dovnitř

Studie ukázala, že roky navíc si ke své délce života přidáte, pokud se zaměříte víc na svou spiritualitu. Lidé, kteří často chodí do kostela, mešity nebo chrámu, žijí v menším stresu a mají pevnější sociální vazby. Pokud nejste věřící, zaměřte se na dodržování rodinných tradic a posílení rodinných vazeb, které vaší psychice prokážou stejnou službu jako víra.

8. Zaměřte se na rodinu

Ilustrační foto
Výzk. potvrdil, že manželé žijí déle než lidé, kteří jsou rozved. nebo svobodní. Stejně tak se na delší život ve srovnání s bezdětnými lidmi mohou těšit rodiče. Prarodiče, kteří žijí se svými rodinami nebo v jejich blízkosti, mají delší život než lidé v domovech důchodců.
Krása i existence všech živých forem je pomíjivá

Krása i existence všech živých forem je pomíjivá

Růžovolistá rostlina mrazivého vzhledu
Každý živý tvor se dožívá jiného věku - pro jednoho život začíná ránem a končí se západem slunce a jiní žijí i dlouhé stovky let.
Možná vám některá čísla budou znít neuvěřitelně ...
 - obrázek

- obrázek

Nejstarší známý živočich žil u Islandu

Škeble vytažená v roce 2007 u islandského pobřeží je asi nejstarším objeveným žijícím zvířetem. Její věk se odhaduje až na 410 let !
 - obrázek

- obrázek

Želva slonní

jménem Harriet, která oslavila 175 let , byla údajně do Británie přivezena samotným Charlesem Darwinem. Ten ji v roce 1835 jako pětiletou objevil na Galapážských ostrovech.
 - obrázek

- obrázek

Z ptáků

se nejdelšího věku dožívají labutě a to až 170 let ! Labuť velká je naším pravidelně hnízdícím a zimujícím druhem. Labutě zastihneme především na tradičních zimovištích.
 - obrázek

- obrázek

Za nejstarší ženu světa

je považována Salvadorka Cruz Hernándezová, která se podle úředních záznamů narodila 3. května 1878 a zemřela 10. března 2007. Žila tedy déle než úctyhodných 128 let ! .
 - obrázek

- obrázek

Na Zemi žijí dva druhy slonů

Slon africký a slon indický. Liší se od sebe mnohými znaky. Dodnes však není známý ani jediný kříženec mezi těmito dvěma druhy. Slon se dožívá věku i kolem 85 let !
 - obrázek

- obrázek

Nejstarší rybou je žralok velrybí

Žralok velrybí dosahuje pravděpodobně stáří i přes 70 roků ! . Tento druh žraloka je zároveň také  největší parybou na světě. Dorůstá délky až 18 m a váhy i kolem 4 tun.
 - obrázek

- obrázek

Nejstarší kočka světa

V americké Minesotě žije domácí kočka, které je více než 37 let !Narodila se již v roce 1970. Tvrdí to její majitelé Al a Mary Palusky. Říkají jí stále Baby (mimino...)
 - obrázek

- obrázek

Kukla Jepice

žije na hladině močálů či jezer třeba 2 - 3 roky, ovšem když se jepice nakonec vylíhne, její život je pak opravdu velmi krátký ... žije totiž onen pouhý jeden jedinný den
Stáří je přirozeným projevem života

Stáří je přirozeným projevem života

Ruce mladého člověka hladí ruku stařenky
Vážení a milí návštěvníci, tyto stránky jsou živé a v nepřetržité výstavbě. Rubriky se doplňují, pravidelně a průběžně aktualizují. Moc rád se tu s vámi dělím o tajemství pohodového života v tomto přítomném okamžiku. A pokud jste i vy při sledování videa nebo četbě knihy, příspěvků, poslechu meditační hudby, či jen prohlídce autentických fotografií, zaznamenali hluboký vnitřní klid, objevili svůj nový životní prostor, stránky splnily svůj účel ... Právě jste zřejmě prošli jednou z mnoha bran tohoto světa pomíjivých forem. Nahlédli jste do světa neprojeveného čistého vědomí. Touto branou může být také ticho, stav bez myšlení, ale především -
 

tento přítomný okamžik

 
 
just for you and this moment - made by jan buka © 2008
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one